Michał Zaleski, który od ośmiu lat jest prezydentem Torunia, ogłosił w czwartek, że będzie ubiegał się o ponowny wybór, a także o mandat radnego. Podobnie jak przed czterema laty, będzie kandydatem komitetu "Czas Gospodarzy".

– Jest bardzo prawdopodobne, że szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew, jeśli przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany przez polską policję, ale nasz kraj nie wyda go Rosji – dowiedziała się PAP z dobrze poinformowanego źródła rządowego. – Szanse, że Ahmed Zakajew zostanie wydany stronie rosyjskiej są równie zeru – powiedział rozmówca PAP.

– Jest bardzo prawdopodobne, że szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew, jeśli przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany przez polską policję, ale nasz kraj nie wyda go Rosji – dowiedziała się PAP z dobrze poinformowanego źródła rządowego.

10 kolejnych osób usłyszało w czwartek lub wkrótce usłyszy zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w górnictwie. Jest wśród nich urzędujący prezes Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) oraz byli prezesi spółek węglowych.

"Polska Głos Wielkopolski": Magdalena Pospieszyńska z Myśliborskich Holendrów jest jedną z ponad 200 osób w gminie Golina, które ucierpiały podczas majowej powodzi. Zniszczenia, jakie w jej domu spowodowała wielka woda, są jednak największe. Nie może do niego wrócić, więc zimę spędzi w kontenerze, który dostała od gminy. – Nie wiadomo, co stanie się z moim domem – niepokoi się Magdalena Pospieszyńska.

Według najnowszych badań, jedną z najważniejszych przyczyn epidemii HIV w Europie stanowią ryzykowne zachowania seksualne młodych homoseksualnych mężczyzn. W Wielkiej Brytanii ponad jedna czwarta osób żyjących z wirusem HIV nie wie nawet, że jest zakażona.

– To jest coś strasznego, czego dopuścił się szef Kancelarii Prezydenta. Zrobił to z premedytacją na oczach całego świata. Napluł Polakom po prostu w twarz. Tak bym to nazwał – w taki sposób ocenił przeniesienie krzyża Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka.

– To był kolejny przejaw bardzo bezwzględnej polityki, prowadzonej w stosunku do całej katastrofy smoleńskiej i wszystkiego, co jest z tym związane. To się wpisuje w pewną całość – stwierdziła Małgorzata Wassermann, córka tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła Pis Zbigniewa Wassermanna.

Usunięto krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego – informuje TVN24. Został przeniesiony do pałacowej kaplicy – powiedział Jacek Michałowski.

Przygotowanie rozpoczynającej się dziś czterodniowej wizyty Benedykta XVI w Szkocji i Anglii było "karkołomnym przedsięwzięciem organizacyjnym", ale Kościół jest dobrej myśli – powiedział PAP biskup pomocniczy diecezji westminsterskiej John Arnold.

Rosja ma za złe Polsce, że jest krajem katolickim. Dla Rosjan prawdziwi Słowianie powinni być prawosławni, mówi "Dziennikowi Polskiemu" prof. Richard Pipes, sowietolog, b. doradca prezydenta Reagana do spraw ZSRR i Europy Wschodniej.

– Dla premiera Donalda Tuska dobre byłoby stanowisko grubo powyżej komisarza w Komisji Europejskiej. Mógłby być nawet następcą Jose Manuela Barroso (szefa Komisji Europejskiej – red.), bo on jest tego typu politykiem: odpowiedzialnym, elastycznym, pragmatycznym – tak prof. Kazimierz Kik, politolog, ocenia ewentualność wyprowadzki premiera Donalda Tuska na salony europejskie, aby za kilka lat zająć jakieś eksponowane stanowisko międzynarodowe.

– Dla premiera Donalda Tuska dobre byłoby stanowisko grubo powyżej komisarza w Komisji Europejskiej. Mógłby być nawet następcą Jose Manuela Barroso (szefa Komisji Europejskiej – red.), bo on jest tego typu politykiem: odpowiedzialnym, elastycznym, pragmatycznym – tak prof. Kazimierz Kik, politolog, ocenia ewentualność wyprowadzki premiera Donalda Tuska na salony europejskie, aby za kilka lat zająć jakieś eksponowane stanowisko międzynarodowe.

– Zapowiadane przez rząd PO autostrady "leżą i kwiczą", a jeśli są to głównie na papierze – ocenia na blogu w Onet.pl postępy rządu Donalda Tuska w budowie autostrad, Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS przytacza konkretne liczby, konstatując, że jest źle, lecz mimo to "pan premier (i jednocześnie lider PO) jest w świetnym humorze".

Donald Tusk w "Kropce nad i" w TVN24 skomentował ostatnie słowa Jarosława Kaczyńskiego, że powinien "zniknąć z życia politycznego". – Niektórzy sądzą, że emocje i ciężkie doświadczenia, takie jak katastrofa smoleńska, powodują radykalne słowa i niesprawiedliwe sądy. Ja jednak sądzę, że w tym szaleństwie Jarosława Kaczyńskiego jest metoda – ocenił premier.

Brak możliwości legalnej i bezpiecznej migracji, zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą oraz brak ochrony nielegalnych pracowników powodują, że zjawisko handlu ludźmi jest wciąż poważnym problemem – przekonuje organizacja La Strada, która działa od 15 lat.

Prezydent Barack Obama jest bardziej popularny w Europie niż w USA, Amerykanie z większym optymizmem patrzą na wojnę w Afganistanie niż Europejczycy, ale bardziej obawiają się rosnącej potęgi Chin – to główne ustalenia najnowszego sondażu German Marshall Fund.