Jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego francuskiego kina, reżyser Claude Chabrol zmarł w wieku 80 lat – poinformowały w niedzielę władze miejskie Paryża.

17 września br. w kinach w całej Polsce odbędą się jednorazowe pokazy głośnego filmu J. C. Mitchella – “Shortbus”. Film zyskał już wiele nagród i wyróżnień, m.in. przeszedł oficjalną selekcję Festiwalu w Cannes.

Ikona kina klasy B, czyli Bruce Campbell, jest pod takim wrażeniem “Niezniszczalnych”, że zamierza zrealizować horror, w którym – wzorem Sylvestra Stallone’a – zebrałby na planie gwiazdy kina grozy.

Produkcja o jednym z najbardziej znanych przez miłośników kina prezydencie USA – byłym aktorze Ronaldzie Reaganie – znalazła scenarzystę. Opowieść napisze Jonas McCord, reżyser “Pytania do Boga” i producent filmów “Pytając o miłość” i “Spustoszenie”.

Nieco ponad trzy dekady temu świat ujrzał drugą – i przez wielu uważaną za najlepszą – część sagi “Gwiezdne wojny” George Lucasa – “Imperium kontratakuje”. Z tej okazji w Bydgoszczy odbędzie się druga, specjalna edycja StarForce 2010. Uświetni ją swoją obecnością odtwórca roli jednego z najbardziej znanych czarnych charakterów w historii kina, Dartha Vadera – David Prowse.

12 listopada do naszych kin trafi obraz “Red” z Bruce’em Willisem, Helen Mirren i Johnem Malkovichem w rolach głównych. Do sieci trafił polski zwiastun dzieła.

“Yellow”, najnowszy projekt syna legendy amerykańskiego kina autorskiego, powstanie z dala od hollywoodzkich wytwórni, ale nie zabraknie w nim gwiazd.

Czyżby Jack Bender coraz poważniej myślał o porzuceniu telewizji dla kina? Reżyser i producent znany jako twórca serialu “Zagubieni” (choć maczał też palce w “Rodzinie Soprano” czy “Carnivale”) nie tylko stanie za kamerą “Moscow”, nowego filmu o Jacku Ryanie, lecz przymierza się również do nakręcenia “7 Minutes in Heaven”.

El Santo, kultowy meksykański superbohater, powraca na ekrany Kina Pod Baranami. A wraz z nim wielkie potwory, tekturowe dekoracje i absurdalne efekty specjalne, czyli wszystko to, co najlepsze w filmach klasy B.

6 sierpnia ruszyła 11. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. W programie przedpremierowe pokazy polskich i zagranicznych filmów, kilka retrospektyw (w tym gwiazdy kina niemego – Asty Nielsen) oraz prezentacja obrazów goszczących na innych krajowych festiwalach. Na deser konkurs dla prelegentów filmowych.

“Rewers”, “Wszystko, co kocham” i “Różyczka” znajdą się wśród filmów pokazywanych w stolicy Peru, Limie, w ramach Festiwalu Kina Polskiego.

Jack Black ponownie spotka się na planie z reżyserem Richardem Linklaterem, jednym z najbardziej cenionych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Po raz pierwszy pracowali razem przy okazji “Szkoły rocka”, teraz wspólnie zrealizują czarną komedię zatytułowaną “Bernie”. Film ma nawiązywać stylem do “Fargo” braci Coen.

Ledwo zakończyła się 10. edycja festiwalu Era Nowe Horyzonty, a jego organizatorzy już zdradzili część atrakcji, jaką przygotowują na przyszłoroczną imprezę. Otóż bohaterem jednej z retrospektyw będzie Terry Gilliam, jeden z największych wizjonerów współczesnego kina, autor tak wyjątkowych filmów jak “Brazil”, “12 małp”, “Las Vegas Parano”, czy ostatnio “Parnassus”.

Najnowszy film Przemysława Wojcieszka – “Made in Poland” zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim 10. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty. W Konkursie Międzynarodowym zwyciężył obraz “Zwyczajna historia”. Konkurs Filmy o sztuce wygrał film “I tak nie zależy nam na muzyce”. Największy przegląd kina międzynarodowego w Polsce zakończył się w niedzielę wieczorem pokazem filmu “Tetro”.

Jeszcze tylko niecałe dwa dni mają ci, którzy chcą poznać jedną z najsłynniejszych badaczek kina. Na wrocławskim festiwalu gości Laura Mulvey.