W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych będzie można oglądać wystawę "Sybiracy – patrioci – tułacze. Losy deportowanych Polaków w latach 1940-1956". W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji, która potrwa do końca lutego 2011 roku.

Portret Ferdinanda Juliusa Friedensburga, który był nadburmistrzem Wrocławia przed ponad 130 laty, wtedy Breslau, trafi do Muzeum Miejskiego. Nasze miasto bardzo wiele mu zawdzięcza – mówi rzeczniczka tej placówki Ewa Pluta.

"Dobra marka – krocie warta. Papiery firmowe i rachunki ze Śląska, Łużyc, Kraju Sudeckiego 1850-1945" – to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym od soboty. Wystawa będzie czynna do końca października.

Do krakowskiej prokuratury, prowadzącej śledztwo w sprawie kradzieży napisu z muzeum Auschwitz, dotarły materiały ze Szwecji, o które prokuratura wystąpiła w lipcu we wniosku o pomoc prawną.

Liczne pamiątki, fotografie, dokumenty związane z działalnością wybranych placówek oświatowych w XIX i XX wieku zgromadzono na wystawie “Z dziejów szkół kieleckich”, która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Historii Kielc.

IV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy w Olsztynie będzie odbywać się pod hasłem “Strefa tożsamości” i poświęcony będzie współczesnej dramaturgii czeskiej i słowackiej. Festiwal odbędzie się od 5 do 9 października.

Kontrowersyjna instalacja plastyczna Entropa czeskiego artysty Davida Czernego, przedstawiona w ubiegłym roku w Brukseli z okazji pełnienia przez Republikę Czeską przewodnictwa UE, została umieszczona na stałe w muzeum w Pilznie – podała w poniedziałek agencja CTK.

Już od 3 do 5 września publiczność może zwiedzać Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez trzy dni zwiedzający będą świętować otwarcie, po trzyletnim remoncie i modernizacji, pierwsze polskie muzeum nazwane „narodowym”.

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni zostało zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac z kilkudziesięciu krajów z całego świata.

“To jeden z najabmitniejszych projektów w naszej historii” – stwierdził informator z muzeum Madame Tussauds, które planuje wykonanie woskowego pomnika Lady GaGi. Wykonanie woskowych podobizn gwiazdy ma kosztował 1,5 miliona dolarów.

Instytut Polski w Budapeszcie, wydawnictwo Kalligram oraz Muzeum Literatury im. Sándora Petőfiego w Budapeszcie zapraszają na spotkanie z Jackiem Dehnelem i promocję opublikowanej na Węgrzech wiosną tego roku bestsellerowej powieści pt. „Lala”.

Zaplanowanego z rozmachem muzeum PRL w Krakowie wciąż nie ma, bo członkowie rady programowej różnie widzą epokę – informuje “Gazeta Wyborcza”.

W Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się 17 października pierwszy publiczny pokaz odzyskanego po kradzieży obrazu Claude’a Moneta “Plaża w Pourville”. Skradziony 10 lat temu obraz wrócił do muzeum w styczniu 2010 roku.

Projekty trzech galerii, które wejdą w skład wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie skierowano do realizacji – poinformowała placówka. Są to galerie: “Pierwsze spotkania, pierwsze osadnictwo”, “Paradisus Judaeorum” i “Zagłada”.

Od 22 sierpnia przez trzy kolejne niedziele, o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Plakatu rozbrzmiewać będzie jazz. Nie byle jaki, bo “pod gwiazdami”. Wilanów zaprasza na trzecią edycję swojego festiwalu.

Jesienią ukaże się pierwszy tom dzienników Edwarda Stachury, które do tej pory spoczywały w dziale rękopisów warszawskiego Muzeum Literatury. “Te zapiski rzucą nowe światło na postać tego buntownika i outsidera” – uważa Wiesław Uchański, wydawca książki.