Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w Moskwie we wtorek przekaże stronie polskiej kolejne dokumenty dotyczące katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem – dowiedziała się PAP ze źródła w MAK.

Bułgarskie związki zawodowe rozpoczęły w czwartek zbieranie podpisów pod protestem przeciwko planowanej przez rząd reformie systemu emerytalnego. W pierwszych trzech godzinach od rozpoczęcia akcji zebrano ponad 400 podpisów – podało radio publiczne.

– Bardzo się cieszę, że krzyż zostaje w Polsce – powiedziała Magdalena Merta, żona tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem wiceministra kultury Tomasza Merty.

"Polska Dziennik Bałtycki": Nikt nie wie, jakie przedmioty znajdować się mogą w otoczeniu zamku krzyżackiego w Sztumie. Jerzy Marcinkowski znalazł podczas spaceru w pobliżu zamkowej fosy pozostałość starej broni, prawdopodobnie muszkietu z okresu wojen szwedzkich. Wprawdzie skorodowany i noszący wyraźne ślady długiego przebywania pod ziemią, lecz nadający się do oczyszczenia.

"Polska Dziennik Zachodni": Chaos, złe zabezpieczenie miejsca strzelaniny, narażenie postronnych świadków na niebezpieczeństwo utraty życia – takie zarzuty pod adresem policji padają z ust mieszkańców, przesłuchiwanych po słynnej strzelaninie w Boguszowicach, w której Krzysztof W. ranił siedem osób. Czy świadkowie mają rację? Sprawdza to Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Jarosław Kaczyński złożył we wtorek zeznania ws. katastrofy smoleńskiej. Portal tvn24.pl ujawnia, co powiedział prokuraturze prezes PiS. Kaczyński m.in. obarczył rząd Donalda Tuska moralną i polityczną winą za śmierć brata.

"Rzeczpospolita": Warszawska kuria zagroziła ks. Stanisławowi Małkowskiemu zakazem wykonywania obowiązków kapłańskich za to, że uczestniczył w modłach pod postawionym przed Pałacem Prezydenckim krzyżem smoleńskim.

"Rzeczpospolita": Warszawska kuria zagroziła ks. Stanisławowi Małkowskiemu zakazem wykonywania obowiązków kapłańskich za to, że uczestniczył w modłach pod postawionym przed Pałacem Prezydenckim krzyżem smoleńskim.

Jeden z 33 chilijskich górników, uwięzionych od 5 sierpnia 700 m pod ziemią, Ariel Ticona obejrzał na wideo narodziny swojej córeczki Esperanzy – poinformował psycholog ekipy ratunkowej Alberto Iturra.

Uczestnicy Światowego Kongresu Narodu Czeczeńskiego będą obradować od jutra pod Warszawą. Wśród gości ma być szef czeczeńskiego rządu na emigracji Ahmed Zakajew, oskarżony przez Rosjan o terroryzm. Rosja zapowiada wniosek o jego ekstradycję.

Piosenkarz George Michael został skazany na osiem tygodni więzienia za prowadzenie pod wpływem narkotyków. Sędzia powiedział piosenkarzowi, że jego uzależnienie od marihuany stwarza zagrożenie dla niego samego i dla społeczeństwa.

Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy repatriacyjnej, pod którym podpisało się 215 tys. osób. Na ręce marszałka Grzegorza Schetyny przekazał go m.in. Jakub Płażyński, syn tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezesa Wspólnoty Polskiej.

"New York Times" chwali w artykule redakcyjnym firmę Microsoft za wstrzymanie pomocy, jakiej przedtem koncern ten udzielał władzom rosyjskim, które pod pretekstem walki z pirackim oprogramowaniem komputerowym usiłują nękać i uciszać dysydentów.

Żona jednego z 33 mężczyzn uwięzionych 700 metrów pod ziemią w jednej z chilijskich kopalni urodziła we wtorek córeczkę, której nadano imię "Nadzieja". Jak powiedziała Veronica Ticona, siostra górnika Ariela Ticony, jego żona Elizabeth Segovia wraca do zdrowia po porodzie. Jej córka waży 4 kilogramy i liczy około 48 centymetrów.

Pod hasłem "Ruś znana i nieznana" rozpocznie się w sobotę 16. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). W tym roku przez dziewięć dni można będzie oglądać pokazy i zwiedzać ekspozycje dotyczące kultury i historii materialnej wschodnich sąsiadów Polski. Festyn potrwa do niedzieli 26 września.

Udało się zebrać ponad 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej – poinformował Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Powrót do Ojczyzny".

Rafał Bryndal został redaktorem naczelnym miesięcznika ”Bluszcz” (Elipsa). Zastąpił Joannę Laprus-Mikulską, która rozstała się z wydawnictwem pod koniec sierpnia br.

Co roku 800 tys. kobiet w Polsce doświadcza przemocy, 150 ginie z rąk partnerów. Zjawisko jest zamiatane pod dywan. Poruszający, obszerny artykuł o przemocy wobec kobiet publikuje dziś "Tygodnik Powszechny".