Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja wychodzi z założenia, iż Polska poważnie potraktowała jej apel w sprawie Ahmeda Zakajewa, który może wziąć udział w rozpoczynającym się w Pułtusku Światowym Kongresie Czeczeńskim. – Zwróciliśmy uwagę polskim kolegom na nasze zaniepokojenie spotkaniem – powiedział Ławrow.

– Jest bardzo prawdopodobne, że szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew, jeśli przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany przez polską policję, ale nasz kraj nie wyda go Rosji – dowiedziała się PAP z dobrze poinformowanego źródła rządowego.

"Polska Głos Wielkopolski": Magdalena Pospieszyńska z Myśliborskich Holendrów jest jedną z ponad 200 osób w gminie Golina, które ucierpiały podczas majowej powodzi. Zniszczenia, jakie w jej domu spowodowała wielka woda, są jednak największe. Nie może do niego wrócić, więc zimę spędzi w kontenerze, który dostała od gminy. – Nie wiadomo, co stanie się z moim domem – niepokoi się Magdalena Pospieszyńska.

"Polska Głos Wielkopolski": Niejasna sytuacja w szeregach wielkopolskiej PO. Po wczorajszym wystąpieniu Donalda Tuska ważą się losy Ryszarda Grobelnego – kandydata na urząd prezydenta Poznania.

"Polska Kurier Lubelski" : Jeden ze sklepów odzieżowych w domu towarowym Sezam chce przyjąć stażystów do pracy. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wymagania, jakie stawia kandydatom. Wśród wymienianych kryteriów, jakie powinien spełniać, pojawia się bowiem: mieszkanie z rodzicami, miejsce zamieszkania niedaleko odbywania stażu, wiek do 25 lat i stan wolny, bez zamiaru jego zmiany w tym roku kalendarzowym.

"Polska Dziennik Bałtycki": Nikt nie wie, jakie przedmioty znajdować się mogą w otoczeniu zamku krzyżackiego w Sztumie. Jerzy Marcinkowski znalazł podczas spaceru w pobliżu zamkowej fosy pozostałość starej broni, prawdopodobnie muszkietu z okresu wojen szwedzkich. Wprawdzie skorodowany i noszący wyraźne ślady długiego przebywania pod ziemią, lecz nadający się do oczyszczenia.

"Polska Dziennik Zachodni": Chaos, złe zabezpieczenie miejsca strzelaniny, narażenie postronnych świadków na niebezpieczeństwo utraty życia – takie zarzuty pod adresem policji padają z ust mieszkańców, przesłuchiwanych po słynnej strzelaninie w Boguszowicach, w której Krzysztof W. ranił siedem osób. Czy świadkowie mają rację? Sprawdza to Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

"Polska Dziennik Łódzki": Ministerstwo Zdrowia chce skończyć z lekami za złotówkę i 1 grosz. W ten sposób ma zaoszczędzić pieniądze podatników. Ustawa może wejść w życie jeszcze w tym roku.

Informując o reakcji polskich władz na rozpoczynający się dzisiaj Światowy Kongres Czeczeński w Pułtusku, rosyjski dziennik "Wriemia Nowostiej" podkreśla, że "Polska nie chce psuć sobie stosunków z Rosją z powodu czeczeńskich separatystów".

"Polska The Times": 100 tys. zł odszkodowania i 200 tys. zł zadośćuczynienia domaga się robotnica od w krakowskich zakładów Philip Morris produkujących m.in. papierosy Marlboro i L&M.

– Polska nie będzie odwoływała się od orzeczenia Trybunału w Strasburgu dotyczącego nauczania etyki w naszych szkołach – potwierdził rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził zadowolenie, że UE doceniła "jakość" polskich kandydatur na stanowiska ambasadorów w unijnej służbie dyplomatycznej. Dodał, że Polska będzie zabiegała o kolejne stanowiska.

Caritas Polska przekazała 300 tys. zł na projekt pomocy w odbudowie domów i mieszkań w diecezji rzeszowskiej, uszkodzonych i zniszczonych przez osuwiska, które wywołała powódź – poinformowało biuro prasowe Caritas.

– Polska prokuratura nie wydała nakazu zatrzymania Ahmeda Zakajewa; jest on ścigany międzynarodowym listem gończym i dlatego, jeśli przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany przez policję lub straż graniczną – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk. Zakajew ma status uchodźcy politycznego w Wielkiej Brytanii, skąd prowadzi swą działalność

– Polska prokuratura nie wydała nakazu zatrzymania Ahmeda Zakajewa; jest on ścigany międzynarodowym listem gończym i dlatego, jeśli przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany przez policję lub straż graniczną. Jest on ścigany listem gończym przez Federację Rosyjską – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

"Polska The Times": Telewizja Polska znalazła się w potrzasku. Do końca 2014 r. będzie musiała zapłacić operatorowi satelitarnemu SES Astra ok. 15 mln euro. Jak dowiedziała się "Polska", na taką kwotę opiewa umowa na dzierżawę nadajnika, tzw. transpondera, umieszczonego na satelicie Astry. Chyba, że p.o. prezes TVP Włodzimierz Ławniczak złoży Ferdinandowi Kayserowi, prezesowi SES Astra, korzystną propozycję. Ma na to czas do końca września.

– Polska prokuratura wydała nakaz poszukiwania i zatrzymania szefa emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmeda Zakajewa, ściganego międzynarodowy listem gończym – potwierdził rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Polska prokuratura wydała nakaz poszukiwania i zatrzymania szefa emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmeda Zakajewa, ściganego międzynarodowy listem gończym – potwierdził rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.