– Zorganizowanie w Polsce Światowego Kongresu Czeczeńskiego ma na celu zaostrzenie sytuacji na Północnym Kaukazie – oświadczył w minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, poproszony przez dziennikarzy o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Wczoraj również ambasador Rosji w Polsce określił ten Kongres jako "bardzo niebezpieczny".

Ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew zapewnił, że zarówno opinia publiczna, jak i siły polityczne w Rosji nie mniej niż Polacy są zainteresowani wyjaśnieniem "całej prawdy" o katastrofie smoleńskiej.

Strona rosyjska ma niepodważalne dowody, że Ahmed Zakajew brał udział w działalności terrorystycznej – powiedział ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew. Dodał, że jeśli Zakajew pojawi się w Polsce, Rosja wystąpi o jego ekstradycję.

– Wizyta papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii ma przede wszystkim wymiar religijny; papież będzie też rozmawiał o sprawach globalnych, o ubóstwie i zmianach klimatycznych – poinformował w Warszawie ambasador tego kraju Ric Todd.