Już dziś rusza 47. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej “Opole 2010″. Do największych atrakcji pierwszego dnia imprezy a także całego festiwalu należy recital Dody. Na temat owianego tajemnicą występu wiadomo jedynie, że jego główna gwiazda… zniknie. “To będzie najbardziej nieprzewidywalna część tegorocznego święta piosenki” – zapowiada TVP.

W niedzielę, 12 września, podczas festiwalu w Opolu odbędzie się wyjątkowy koncert “Piosenka jest dobra na wszystko”. Największe przeboje Kabaretu Starszych Panów zaśpiewają m.in. Jerzy Połomski, Paweł Kukiz, Maciej Maleńczuk oraz Grażyna Torbicka w duecie z Arturem Żmijewskim.

Rozpoczęło się odliczanie do czwartego polskiego “MTV Unplugged”. Zespół Kult zarejestruje swój występ w środę 22 września. Koncert będzie miał miejsce w OCH Teatrze i jako pierwszy polski występ “bez prądu” zostanie zarejestrowany w technologii high definition.

Klubowy koncert Marcusa Millera, galowy Christmas Carli Bley w Filharmonii Narodowej oraz koncerty nowoorleańskiego Cajun & Zydeco Band w prestiżowych klubach Polski – tak wygląda jesienna ofensywa Ery Jazzu.

Zapowiadany na 4 października koncert Leonarda Cohena wzbudził tak duże zainteresowanie, że organizatorzy zdecydowali się na kolejny – tym razem w Warszawie. Leonard Cohen wystąpi więc również 10 października na warszawskim Torwarze.

Wspólny koncert Bonobo i wokalistki Andrei Triany, zapowiadany jako jeden z najważniejszych momentów tegorocznej edycji festiwalu Nowa Muzyka w Katowicach spełnił oczekiwania publioczności. Polacy bardzo ciepło przyjęli tego cenionego w świecie producenta i jego ubiegłoroczne, wokalne odkrycie. Nie chcieli też łatwo wypuścić muzyków ze sceny.

Pierwszy koncert irlandzkiej grupy U2 w Rosji poprzedzony był aresztowaniami działaczy organizacji Amnesty International. Rzecznik milicji oświadczył, że nie mieli oni pozwolenia na rozdawanie ulotek organizacji podczas koncertu. Wszyscy zatrzymani zostali już zwolnieni. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że zespół U2 zagorzale popiera Amnesty International – podaje serwis bbc.co.uk.

“Fanfara” Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi jutro podczas finału cieszyńskich obchodów 1200-lecia miasta. Penderecki skomponował utwór specjalnie na tę okazję. Koncert odbędzie się już jutro, 28 sierpnia.

Grupa Guns N’ Roses sporo zaryzykuje, jeśli spóźni na swój występ. “Jeżeli zrobią tak jak wtedy, koncert się nie odbędzie” – grozi organizator festiwali Leeds i Reading nawiązując do sytuacji z 2002 roku, kiedy formacja Axla Rose’a wyszła na scenę w Leeds ponad dwie godziny po czasie.

Doda rozwiała wszystkie spekulacje na temat swojego występu podczas tegorocznego festiwalu w Opolu. Mimo wielu wątpliwości koncert się odbędzie choć, jak podkreśla wokalistka “będzie ciężko pogodzić życie szpitalne z przygotowaniami”.

W specjalnym wywiadzie przeprowadzonym dla programu Orange Warsaw Festival – Odliczanie, Piotr Metz poprosił Edytę Bartosiewicz, by osobiście i definitywnie potwierdziła swój powrót na scenę. “Zapraszam na mój koncert” – zachęcała wokalistka. “Musicie tam być! Bez was to nie będzie miało sensu.”

Anna Maria Jopek zaśpiewa przed koncertem Stinga z okazji otwarcia pierwszego w Polsce Stadionu na Euro 2012 – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej Prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Koncert odbędzie się 20 września.

Kult to czwarty polski wykonawca, który zagra koncert z serii występów “bez prądu” – „MTV Unplugged”. Wydarzenie zostanie zarejestrowane pod koniec września w Warszawie.

W przyszłym tygodniu z dwoma koncertami do Polski przyjedzie zespół Gojira. Krakowski występ Francuzów zostanie przeniesiony z klubu Studio do klubu LochNess.

Recital organowy Józefa Serafina, dyrektora artystycznego leżajskiego Festiwalu, oraz koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rzeszowskiej zakończyły w poniedziałek wieczór XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).